Anasayfa / blog / Nelson Mandela Kimdir?

Nelson Mandela Kimdir?

Mandela, hayatı boyunca ezilenlerin yanında yer alan ve bu yolda her şeyini hiçe sayan büyük bir liderdi. Mücadelesi yüzünden 27 yıl hapis yattı ama yine de yılmadı. Hapisten çıktıktan 4 yıl kadar sonra tarihler 10 Mayıs 1994’ü gösterdiğinde, ülkesi Güney Afrika’nın seçimle iktidara gelen ilk siyahi devlet başkanı olacak, mücadelesi, hayatı ve kişiliğiyle dünya tarihine geçecekti. Mandela’nın hayatı, umudun ve mücadelenin eşine az rastlanan unutulmaz bir hikayesiydi.

Irk ayrımcılığına dayalı rejimi yıktı

En çok saygı duyulan liderlerden biri olarak dünya tarihine geçen Mandela, Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığına dayalı rejimi (Apartheid) ömrü boyunca mücadele ederek yıktı. Ülkesine demokrasiyi getirmek için hayatı pahasına savaşmaktan asla çekinmedi. Mücadelesiyle milyonların umudu oldu. Öylesine büyük bir liderdi ki, sadece kendi ülkesi için mücadele etmekle de yetinmedi. Dünyanın çatışma yaşayan başka bölgelerine de barış getirmek için çabaladı. Bu çabalarının sonucu olarak 1993 yılında Nobel Barış Ödülü‘ne layık görüldü.

Nelson Mandela 27 yıl boyunca fikirlerinden dolayı hapis yattı

‘Geçmişi unutalım’

Mandela’nın başkan olduktan sonra BBC‘ye verdiği bir mülakatta söyledikleri dikkat çekiciydi: “Eğer onları affetmezsek, kırgınlık ve intikam duyguları hep var olacaktır. Biz ise, geçmişi unutalım, şimdiye ve geleceğe bakalım ama geçmişte yaşanan acımasızlıkların da bir daha yaşanmasına asla izin vermeyelim.” Mandela, maruz kaldığı şiddete rağmen kin ve düşmanlık taşımayan, alçak gönüllü ve mizah gücü olan bir liderdi. Bu özellikleri onu tüm dünya tarafından hayranlık duyulan bir lidere dönüştürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir